Skip to content
P-galleria
Menu
  • Etusivu
  • Näyttelykalenteri
  • Yhteystiedot
  • Taiteilijoille
  • Kuvia galleriasta
  • Näyttelyhaku
Menu

MININÄYTTELY | BROKEN |  Raija Kuisma | 0
8.03.–19.03.2017

Posted on 5.3.2017 by PTS

Kuva8

Ihmisen ehyt maailma saattaa särkyä konkreettisesti sodan, sairauden, läheisistä eroon joutumisen myötä.
Ihminen voi joutua pakolaiseksi, pois omasta aiemmasta asuinympäristöstään tai vainotuksi omassa asuinympäristössään.
Ihmisen ehyt maailma saattaa särkyä oman mielen sisällä.
Tuttu ja turvallinen muuntuu ja katoaa. Kuva ei olekaan selvä vaan muodostuu useista päällekäisistä kuvista.

Näyttelyni kuvaa särkymisen ja eheytymisen prosessia.
Kauniista maailmasta saattavat kaikota värit, muodot. Kaikki vääristyy. Kuvaan hetkeä, jolloin värit ja muodot alkavat palautua ihmisen maailmaan.
Kuuluuko itsekkyyteen pohjautuva ympäristön tuhoaminen ihmisen oikeuksiin? Onko inhimillinen asuminen ihmisen perusoikeus? Kuuluuko vapaa liikkuminen vielä elämisen ihanteisiin?

Näyttelyssä on esillä valokuvia ja installaatioita.

Näyttelyn nimiteos, Broken, koostuu löytöesineistä, jotka ovat irrottautuneet alkuperäisestä ympäristöstään. Teoksen osia on löytynyt Ranskasta, Meksikosta, Thaimaasta ja Suomesta.  Keskushahmo on pieni lapsi, joka on jäänyt yksin ilman jokapäiväistä turvaa lohtuesineiden ympäröimäksi. Huoneen  näytöissä hehkuu rikkimennyt Kaunis maailma, Kotini on linnani?, Muurille?

Näyttely on osa Porin Taiteilijaseuran 70-vuotisjuhlavuoden ohjelmaa.

Kuva4

Porin Taiteilijaseura

Porin taidelainaamo

Osoite ja aukioloajat

P-galleria | Yrjönkatu 3 | 28100, Pori | avoinna ke-pe 14-18, la-su 12-16

P-galleria Instagram

P-galleria Instagram

P-galleria facebook

P-galleria facebook