P-galleria | KELTAINEN KESKIPISTE | 10.6.- 3.7.2022 | Outi Aho

Outi Ahon näyttelyssä on esillä vahamaalauksia, joissa keskitytään värin, valon ja pinnan välisen suhteen tarkasteluun. Teoksia yhdistää keltainen väri, joka nousi keskiöön talven pimeydessä työskentelyn aikana. Väri ei kuitenkaan ole teosten itseisarvo vaan lähtökohta taiteelliselle prosessille, joka nojautui sisäisen ilmaisun tarpeeseen sekä materiaalin ja tekijän väliseen vuoropuheluun.

Teoksissa on käytetty enkaustiikkatekniikkaa, jolla saa aikaan vaikutelmia ja tunnelmia, joita ei muilla tavoin voi saavuttaa. Vahan käyttö maalausmediumina mahdollistaa ohuiden läpikuultavien värikerrosten rakentamisen kerros kerrokselta. Menetelmän monipuolisuus ja tekemisen hitaus on antanut teoksille aikaa kehittyä hatarista mielikuvista kokonaisuuksiksi, joissa materiaalit, värit ja muodot yhdistyvä kuvallisiksi kertomuksiksi.

Lempäälässä asuva ja työskentelevä Outi Aho (s.1965) on valmistunut kuvataiteilijaksi Kankaanpään taidekoulusta (YAMK) ja Turun Taide¬akatemiasta (AMK).  Hän on pitänyt lukuisia yksityisnäyttelyitä sekä osallistunut moniin ryhmä- ja yhteis¬näyttelyihin. Aho on Suomen Taidegraafikoiden, Taidemaalariliiton (kj.)  ja Tampereen Taiteilija¬seuran jäsen.

Työskentelyä on tukenut Taiteen Edistämiskeskus.

Avajaiset 10.6.2022 18–20. TERVETULOA!

Keltainen keskipiste, 2022, enkaustiikkavaha kovalevylle. 61 x 60 cm
Keltainen keskipiste, 2022, enkaustiikkavaha kovalevylle. 61 x 60 cm
Keltainen sade, 2022, enkaustiikkavaha kovalevylle, 52 x 66 cm
Keltainen sade, 2022, enkaustiikkavaha kovalevylle, 52 x 66 cm
Kolme suorakaidetta, 2022, enkaustiikkavaha kovalevylle, 53 x 40 cm
Kolme suorakaidetta, 2022, enkaustiikkavaha kovalevylle, 53 x 40 cm
Punainen hetki, 2022, enkaustiikkavaha kovalevylle, 61 x 60 cm
Punainen hetki, 2022, enkaustiikkavaha kovalevylle, 61 x 60 cm