SASKIAT taiteilijoiden tukena | 05.04.–27.04.2014

Eeva-Leena Eklund, Veli Granö, Mollu Heino, Helena Laine, Marko Lampisuo, Kati Lehtonen, Eila Minkkinen, Ari Pelkonen ja Pasi Vainionpää.

Tervetuloa Porin Saskioiden vuoden ensimmäiseen stipendiaattinäyttelyyn! Tänä vuonna yhdistyksellä on kaksi stipendiaattiemme näyttelyä, tämä tavallisuudesta poikkeava kevään näyttely P-galleriassa ja perinteinen Porin päivien aikana järjestettävä vuoden 2014 stipendiaattiemme näyttely Poriginal Galleriassa.

Nyt järjestettävä näyttely liittyy olennaisesti yhdistyksemme tänä vuonna Porissa järjestämiin valtakunnallisiin Saskia-päiviin. Päiviä vietetään Akseli Gallen-Kallelan syntymäpäivän tienoilla 26.4.–27.4., perinteisen Akseli Gallen-Kallela -juhlamme tilalla. Nyt juhlivat suomalaiset Saskia-sisaret yhdessä, joten kuullakseen Porin Saskioiden tämänvuotisten stipendiaattien nimet on lähdettävä kevään näyttelymme avajaisiin perjantaina 4.4. kello 18–20!

 

SASKIAT taiteilijoiden tukena -näyttelyssä on esillä kahdeksan aiempaa Porin Saskiat ry:n stipendiaattia: Eeva-Leena Eklund, Veli Granö, Mollu Heino, Marko Lampisuo, Kati Lehtonen, Eila Minkkinen, Ari Pelkonen ja Pasi Vainionpää. Lisäksi mukana on edellisten, vuonna 2000, Porissa pidettyjen Saskia-päivien stipendiaatti Helena Laine.  Kaikkien taiteilijoiden näyttelytyöt ovat uutta tuotantoa.

NÄYTTELYN AVAJAISET ovat perjantaina 04.04.2014 kello 18–20. TERVETULOA!

 

Tagged . Bookmark the permalink.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *