Suomeen tullessani en osannut ollenkaan kuvitella millainen Suomen yötön yö olisi, vaikka olinkin siitä lukenut. Kummallisen hämäränhohtoinen suviyö tuntui kuin olisin astunut kuolleitten maailmaan. Hämmästyin kun keskellä yötä huomasin värejä, joita en ollut ennen nähnytkään. Yön hiljaisuudessa linnut lauloivat kovempaa kuin päivällä. Niin ihmisetkin tuntuvat menevät hieman sekaisin yön valoisuudesta. Tämän näyttelyn teokset kuvastavat Suomessa kokemaani aavemaisen suviyön tenhoa abstraktissa muodossa.
Wakako Vähä-Jaakkola syntyi Japanissa vuonna 1989 ja valmistui Tokion Musashino Art University -yliopistosta vuonna 2015, pääaineena Nihonga (japanilainen maalaus). Hän toimi assistenttina Musashino Art University -yliopistossa vuosina 2015–2018. Vähä-Jaakkola asuu ja työskentelee Suomessa ja on Rauman taiteilijaseuran jäsen.
Wakako Vähä-Jaakkola on tavattavissa P-galleriassa sunnuntaina 1.6. klo 12-13.30 ja näyttelyn viimeisenä päivänä sunnuntaina 8.6. klo 14-16.


